Dvoukřídlá garážová vrata od SPEDOSU

Pokud máte garáž, nezbytností jsou garážová vrata. Přece nebudete riskovat odcizení nebo poškození automobilu. Kromě bezpečnosti splňují také komfortní nebo designovou funkci. Moderní garážová vrata není problém doladit s okolním duchem, zejména díky širokému sortimentu tvarů, vzorů a barev. Pro mnoho lidí by mohl být výběr vhodných vrat složitý, proto jsme se rozhodl jej shrnout do tohoto "průvodce" výběrem vrat.

dvoukřídlá vrata s pohonem

Jak postupovat při výběru?

Než začnete prohledávat internetové stránky výrobců garážových vrat, je nutné předem si ujasnit:

 • Nároky,
 • Požadavky.

Poté je nutné tyto aspekty zohlednit a porovnat s technickými a konstrukčními možnostmi jednotlivých druhů garážových vrat. V další kroku se již můžete orientovat dle vašich subjektivních pocitů, tedy:

 • Vzhledu (designu, stylu, materiálu a barvy),
 • Způsobu otevírání,
 • Druhu těsnění s odolností vůči povětrnostním vlivům,
 • Ceny.

Rozměr a otevírání vrat

Tento parametr patří k velmi důležitým, protože určuje, jak a kde se budou vrata otevírat, vyklápět nebo rolovat. Vybíráme z několika druhů, zejména zdvižná, výklopná, sekční, rolovací, dvoukřídlá nebo posuvná. Dalším kritériem je rozměr, se kterým je spjat také typ pohonu. Hned do před avizuji skutečnost, že malá vrata otevírat "ručně" lze, u velkých je to téměř nemožné. U automatického pohonu je součástí balení dálkový ovladač nebo bezpečnostní funkce přerušení chodu při vniknutí překážky do dráhy vrat.

Cena vrat

Pokud vám na ceně nezáleží, tak je pro vás tento odstavec bezpředmětný. Pro většinu ostatních je ale kritérium ceny důležité, protože se od něj odvíjí například druh pohonu nebo dekoru. Cena garážových vrat se pohybuje kolem několika desítek tisíc, takže je to investice, kterou je třeba promyslet. Podezřele levné nabídky doporučím ignorovat, protože jsou taková vrata ochuzena o kvalitní těsněním, pohon nebo nesplňují normy kvality ISO 9000.

Druhy vrat

Konečně se dostáváme k podstatě tohoto článku, tedy jednotlivým druhům garážových vrat. Výběr je opravdu široký a člověk prvně neví, jaký druh zvolit.

Vybírat můžete z:

 1. výklopných,
 2. rolovacích,
 3. sekčních,
 4. posuvných,
 5. dvoukřídlých vrat s pohonem,
 6. atypických.