Šití patchworku – návod pro výběr pomůcek

Patchwork je technika, která existuje už od 19. století. Od dobý svého vzniku se skoro nezměnila a pro jednoduché projekty stále potřebujete jenom několik základních pomůcek. V tomto článku najdete návod na to, jak se šitím začít a dozvíte se, jak vlastně vybrat ty správné pomůcky pro šití. Vezměte svoje patchwork látky a pusťe se do toho!

látka na patchwork

 Základní potřeby

Při šití se neobejdete bez následujících pomůcek:

  • látky
  • jehla
  • nit
  • špendlíky
  • nůžky
  • šablonky

Tyto věci mám při šití jednoduchých tvarů a vzorů budou bohatě stačit. Pro větší projekty se vám už ale bude určitě hodit šicí stroj a další vychytávky. Pokud ale eprve začínáte, nemusíte je kupovat hned na začátku. Jako u všech činností může být začátek s patchworkem poměrně složitá záležitost. Proto vse nebojte vyzkoušet kurzy, klidně i ty internetové.

Výběr správné jehly

Na patchwork jsou nejlepší malé jehly. Jestli ale teprve začínáte, můžete použít jehlu větší a postupně přecházet k menším, které vám dovolí menší a detailnější stehy. Při šití šicím strojem se budete o velikosti jehly rozhodovat podle toho, jak tlustý používáte materiál.

Jak vybrat správnou nit?

Na patchowrk se vyrábějí speciální nitě, které můžete koupit v různých barevných variantách. Od pbyčejných nití se liší tím, že je silnější a ušetří vám starosti s otravnými uzlíky. Materiál nitě vybírejte podle toho, jakou látku budete používat. Balněná nit pro bavlněné látky, syntetická nit pro syntetické látky a podobně. TIP: Pokud se vám nechce utíkat do obchodu pro speciální patchworkovou nit, použijte na tu obyčejnou včelí vosk.

patchwork látky

Jak na výběr látky?

Bez látky toho moc neušijete. A patchwork nemůžete dělat z úplně každého typu látek. Proto existují speciální. Pro začátek se doporučují bavlněné látky, se kterými se pracuje nejsnadněji. Látky, které jsou moc lehké, nebo mco těžké, se pro začátečníky nedoporučují. Před šitím nezapomeňte látku vyprat – po zkombinování různých barev by mohlo být praní dost těžké.