Co dělat, když chci prodat firmu?

Prodej firmy je vždy složitá záležitost. Je to věc, na které jste strávili spoustu času a úsilí. Někdo přirovnává firmu k dítěti, a to není daleko od pravdy. Když dospívá dítě, přebírá nad sebou odpovědnost a osamostatňuje se. Podobně je na tom i firma, která neustále roste a vyvíjí se. A občas je kvůli růstu potřeba změna vedení. Pokud se v takové situaci nacházíte i vy, pokračujte ve čtení. Řekneme vám, co dělat při prodeji zavedené firmy.

 Jako úplně první věc vám rozhodně doporučíme pomoc profesionálů. Určitě už se ve světě firem pohybujete dost dlouho na to, abyste věděli, že je zde mnoho záležitostí, které člověk sám vyřešit nemůže. Pomoc externí společnosti, která se na prodej firem specializuje, se může v tom chumlu úředních a právních záležitostí projevit jako nepostradatelná. Víc hlav víc ví.

chci prodat firmu

Když už vám hlavou proběhlo jasné "chci prodat firmu" a už víte, že byste chtěli využít služeb profesionálů, může začít hledání těch nejlepších pro vás. Další tip: využijte takovou společnost, jejíž co nejvíce odráží váš současný stav. Čím blíž si se zprostředkovatelem budete, tím větší je vaše šance na úspěch. Někteří se orientují na jíž zavedené firmy a někteří raději pomáhají těm novějším. Rozdíly jsou také ve velikosti firem z hlediska obratu nebo počtu zaměstnanců. A samozřejmě se dělí také podle úspěšnosti firem. 

Dál byste si měli pořádně zjistit, jak prodej firmy přesně probíhá. Správně by měl váš zprostředkovatel mít veškeré důležité informace jasně napsané na webových stránkách. Také byste měli mít k dispozici reference, podle kterých můžete vyhodnotit úspěšnost prodejů firem. Úplně přesnou představu si ale vždy můžete udělat až po osobní schůzce, kde se dozvíte, jak se bude ve vašem případě postupovat. 

Prodej firmy rozhodně není jednoduchá záležitost, ale s tím správným partnerem je rozhodně o dost příjemnější.

Jestli vás zajímá opačný postup, jak koupit firmu, inspiraci naleznete zde