Jarní látky na patchwork

Patchwork, jednoduchá, avšak velmi efektní metoda, jak vytvořit netradiční a luxusně vypadající přikrývky. Tuto metodu jsem objevil při náhodném brouzdání po internetu. Následně jsem se rozhodl vám ji představit. Pokud víte, o co jde, přeskočte dál pokud ne, pozorně čtěte. Kromě metod si také řekneme, kde koupit bavlněné látky na patchwork.

 bavlněné látky na patchwork

Co je to patchwork?

Jedná se o poměrně starou metodu, kdy jsou sešívány jednotlivé kousky bavlněných látek k sobě. Výsledkem jsou krásné deky. Patchwork neustále nabírá na své popularitě, což dokazuje síť klubů a kroužků, sdružující a učící fanoušky novým metodám. Patchwork pochází z angličtiny, jedná se o spojení slov patch, v překladu záplata a slova work, práce. Když to spojíme, vznikne zcela logicky odvozené slovo.

Metody patchworku

Již víme, že se jedná o sešívání kousků bavlny do ucelených obrazců a dek. Nicméně nyní si ukážeme, co sešívání předchází. Není to nic jiného než prosté stříhání látek. Následnou fází je spojování sestříhaných kousků do bloků. A ty poté sešít a doplnit o speciální lemy, nazvané bordury. První vrstva, vzniklá sešitím bloků se nazývá top. Pod topem se nacházejí další dvě vrstvy, nejčastěji tvořené polyesterem nebo bavlnou. Závěrečnému procesu kompletace všech vrstev se říká quilting, přičemž vznikne celistvý produkt.

Jednotlivé typy patchworku

S vývojem patchworku se vytvořily i jednotlivé typy, které lze rozdělit do těchto kategorií:

  • paperpiecing – šití vzorů přes papír
  • friendship quilt – šití skupinou lidí, jako přátelský dar
  • memory quilt – šití deky skupinou lidí za účelem vzpomínky
  • new born quilt – šití deky speciálně pro novorozeně
  • BOM – vzor závazný pro všechny

Bavlněné patchwork látky

Je všeobecně známo, že umění patchworku není jednoduché. Přece jenom se jedná o ruční práci, která je realizována pomocí nepříliš sofistikovaných nástrojů. Nebojte, pokud se nechcete zdržovat s nití a jehlou, můžete so koupit speciální šicí stroj. A co látky?

bavlněné látky na patchwork

Ty je potřeba také nakoupit, nelze totiž použít vše, co doma najdete. Patchwork látky jsou totiž ze 100% bavlny.