Jak vybrat abrazivo do pískovaček?

Abrazivo, neboli brusný materiál, který má za ukol očistit nánisy rzi, starých nátěrů nebo jenom kov připravit k lakování. Aby však fungovalo jak má, musíme k tomu mít vhodné vybavení a tím je mobilní pískovačka, pískovací box nebo dokonce komora. V tomto článku se zaměříme čistě na abrazivní materiály a na způsob, jak je lze koupit.

abrazivo do pískovaček

Typy pískování

Pískování někdy také tryskání je proces, kdy je pod tlakem unášen proud abaraziva, který naráží na jiný povrch, čím jej čistí a připravuje k nanesení nového nátěru, případně laku. Abychom mohli pískovat, je potřeba speciální prostor a je nutné chránit obsluhu pískovací trysky před poraněním. Podle rozměrů předmětu lze pískováni rozlišit na mobilní, boxové a kabinové. Kabina je specifická tím, že se jedná o prostor do kterého se vloží předmět, který chceme očistit. Obsluha poté zavře víko a prostrsčí ruce skrz gumové rukavice a následně terpve pískuje pomocí trysky a nožního pedálu. V situaci, kdy je předmět natolik velký, že se jej nevyplatí převážet nebo rozmontovávat, nastupují na řadu mobilní pískovací zařízení. Pískovačku pohání naftový kompresor.

Abrazivo k pískování

Abrazivo do pískovačky jsou speciální, velmi tvrdé a malé částečky, které jsou pod tlakem metány na pískovaný předmět. Při výběru je nutné dát pozor hned na několik parametrů, které ovlivňují výsledný efekt. Drobné částečky se líší zejména hrubostí a samotnou tvrdostí. Pro správný výběr je nezbytné znát materiál, který budeme čistit pískováním. Nahlédneme-li do nabídky abraziv, jao první spatříme kalsický písek, který se používá již řadu let. Díky němu se říká tryskání vlastně pískování. Dalšími materiály, které se používají jsou korund, balotina, zirblast, ocelová drť, skořápky ořechů nebo písek.