Výhody černé stretch fólie

Začneme poněkud volněji, tento článek se zabývá problematikou obalových materiálů, zejména fólií. Toto slovo pochází (latinsky folium = list). Jedná se o velmi tenkou blánu, nejčastěji vyrobenou z kovu nebo plastu. Fólie se užívají k různým účelům, zejména k výrobě nejrůznějších druhů a typů obalových materiálů, například stretch fólií. Není to ovšem jediné použití, můžeme se setkat také se speciálními oděvy.


Stretch fólie jsou TOP

Teď už konkrétně k našemu tématu, pokud potřebujeme něco zabalit, přímo se nabízí tzv. stretch fólie (anglicky „stretch“ – roztahovat), někdy také nesprávně strejč. Fólie tohoto typu slouží především k balení produktů nebo zboží, zejména k aretaci na paletách. Jedná se o jeden z nejmodernějších obalových materiálů, který dnes můžete používat. Dobře se přizpůsobí každému prostředí, hodně vydrží, a tak obstojí svému jménu.

Pokud se detailněji zajímáme o “stretchky” víme, že jejich tloušťka se udává v mikronech, nejčastěji se však pohybuje v rozmezí 15-23 mikronů, šířka bývá standardizovaná na 500 mm.

 

Druhy stretch fólií

Fólie se vyskytují ve třech základních druzích:

 • ruční stretch fólie

Obvykle šíře role stretch fólie pro ruční balení 450 nebo 500 mm, s vinutím do 300 metrů, typicky fólie s tloušťkou 15 až 23 mikronů

 • strojní stretch fólie

Používá se pro automatické balení pomocí paletizátoru. Dle typu paletizátoru je třeba vybrat správnou fólii z pohledu její průtažnosti

 • jumbo role

Používá se pro převíjení na menší role pro ruční použití, váha obvykle 25 nebo 50 kg

 

Výhody černé oproti bílé fólii

Každý z nás už si zvykl na to, že typická barva této fólie je bílá, respektive čirá, ale nově je k dispozici také černá varianta, je v něčem lepší než klasická čirá? Tak napadá mě rozdílů hned několik, tak například pokud potřebujeme něco převézt “inkognito” je to ideální, vlastně nikdo neví, co je uvnitř. Další výhodou by mohlo být, že sluneční paprsky neproniknou na převážený materiál, tudíž jej nemohou nějakým způsobem poškodit.

 

Výhody černé stretch fólie:

 • ochrana před zvědavci
 • ochrana materiálu citlivého na světlo

Rozměry stretch fólií

Jak jsem avizoval, existuje mnoho rozměrů, společnost Rosma nabízí svým zákazníkům široký sortiment. Vybrat si mohou z těchto rozměrů:

 • Stretch fólie 100mm/23my/150m
 • Stretch fólie 165mm/23my/150m
 • Stretch fólie 250mm/23my/150m
 • Stretch fólie 500mm/20my/2,2kg
 • Stretch fólie 500mm/23my/2,2kg
 • Stretch fólie 500mm/23my/2kg - bílá
 • Stretch fólie 500mm/23my/2kg - černá
 • Stretch fólie 500mm/30my/2,2kg
stretch folie černá 

stretch folie 500mm

Cena fólií

S rozměrem také souvisí cena, ta se u Rosmy pohybuje od 27 - 144 Kč za roli. Pokud se podíváme hlouběji na internet, můžeme se potkat s cenami, které oscilují kolem 336 Kč za roli. Jak sami můžete vidět, nejedná se o nijak nákladnou položku, jejíž cena by se vyhupovala do nebeských výšin.

 

Příslušenství - odvíječ fólií

Pokud nechcete své změstnance mrzačit a to doslova, máte dvě možnosti. Buď pořídíte automatickou baličku, nebo  tzv. odvíječ, který nejenom usnadní práci, ale také ušetří ruce od bolestivých puchýřů a odřenin, které způsobují roličky s fólií při manipulaci a balení palet. Odvíječ je jednoduchá mechanická pomůcka, existuje ve dvou provedení a nasune se na roli. Záleží jen na Vás, jakou variantu zvolíte.

 

odvíječ


 

 

Pokud máte již jasno, že právě stretchové fólie jsou to pravé a nahradí dosavadní páskování, mohu jen doporučit společnost Rosma - obaly.

 

Detailní informace o společnosti:

Rostislav Mahdal – ROSMA
Vlčnov 1316, Farma II. - Západ
687 61 Vlčnov